Dizel Otomobil mi almalı yoksa Benzinli Otomobil mi?

Dizel Otomobil mi almalı yoksa Benzinli Otomobil mi?

Araç sahiplerinin veya ilk defa araç alacak kişilerin satın alacakları araçları seçerken dikkat ettikleri konuların başında yeni veya ikinci el araba seçimi yapmanın yanı sıra, aracın dizel veya benzinli olması geliyor.Aracın benzinli veya dizel olması yıllık araç giderlerini oldukça fazla etkiliyor.

Gerek yeni bir araba satın alırken gerekse ikinci el araba alırken, aracın fiyatını en fazla etkileyen detayların başında aracın motor tipi gelmekte. Türkiye’de satılan yeni otomobillerin fiyatlarına baktığımızda, aracın modeli ve markasına göre, dizel motorlu araçların %1225 oranında daha yüksek fiyatlarla satıldığını görüyoruz.

Dizel veya benzinli bir araç almaya karar vermeden önce, aracınızı bir yılda kaç km kullanacağınız hakkında bir hesap yapmanızda fayda var. Bir yıl içerisinde araçla kaç km yol yapılacağı, aracın kullanım amacı ve aracı ilk satın alma maliyeti, dizel veya benzinli seçiminde önemli faktörler.

Dizel Otomobil mi almalı yoksa Benzinli Otomobil mi? sorusunun cevabını masrafları göz önünde bulundurarak vermek isteyenlerin ilk yapması gereken, bir yıl içerisinde araçlarını ne kadar kullanacaklarını hesaplamaları.Yıl içerisinde araçlarını sürekli kullananların veya fazla uzun mesafe seyahat yapanların yakıt tasarrufu açısından düşünüldüğünde dizel araca yönlenmeleri mantıklı olacaktır.

Genel olarak; yılda 15.000 km’nin üzerinden kullanım yapan araç sahipleri için dizel motorlu araçları tercih etmenin tasarruf açısından daha doğru olacağını söyleyebiliriz.Eğer yıllık 15.000 km araç kullanımınız olmayacaksa, benzinli araç tercih edebilirsiniz.

Arabaların Motorları Nasıl çalışıyor?

Dizel motorlu araçların motorları benzinli araçlara göre farklı prensipte çalışmaktadır.Benzinli motorlar ateşleme sistemiyle çalışırken, dizel motorlar sıkıştırma ve yüksek hızla püskürtme yöntemiyle çalışmaktadır.

Benzinli araçlarla kıyaslandığında %20 daha fazla verimli bir motora sahip olması, %15 daha az emisyon sağlıyor olması ve yaklaşık %25 daha az yakıt tüketimi olması, dizel motorlu araçların dikkat çeken özellikleridir.

Benzinli araçların motorları dizel araçlara göre daha sessizdir.Ayrıca benzinli araçların akselerasyon yani hızlanma süreleri daha kısadır.Bu açıdan baktığımızda benzinli araçların daha spor ve konforlu kullanım sağladığını söyleyebiliriz.

Dizel ve Benzinli Araba Arasında Maliyet Farklılıkları Var mı?

Benzinli araçların Türkiye’de satın alma maliyetleri daha düşüktür. Aynı zamanda benzinli araçların bakım maliyetleri ve masrafları dizel araçlara göre daha azdır.Son 15 yılda Türkiye’de benzin fiyatları ile motorin fiyatları arasındaki fark daha aza inmiştir. Yani; 15 yıl önce mazot fiyatları benzine göre çok daha düşükken, bugün bu fark çok azdır.

Etiket(ler): .Yer işareti koy Kalıcı Bağlantı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir